Hakkımda Ne Var? Ne Yok?

I was born in Kastamonu in 1991. My education life is in Ankara and passing. I studied at Ankara University Astronomy and Space Sciences, Gazi University Chemistry and Atatürk University Department of Business Administration.
I spent more than five years studying photography and photography. I was present at a large association with the status of association working for the public interest in Advanced Photography, Digital Photo Processing, Entry Level Photography (1st Photo Photography Training) classes. I now only teach private lessons in photography.
I have been working as a web and graphic designer for a long time. I have been a fitness instructor in a small gym for a short time.
Finally, I established Nakkase Online Shopping, which could be considered as a medium-sized business. We are selling jewelry models at Nakkase Online Shopping, an e-commerce site. We will start to include in different product groups soon besides the jeweler model products that I think as the starting point, or we are already starting to read this article.
I went to computer programming after and after my high school years. C, C ++, Java (JSP, JSF), Visual Basic, Visual Basic.Net programming languages ​​and the Internet.
Who are you, actually?

In fact, if you are going to ask who are you, I am no one. I'm the one you put on the subway or bus station. I mean, I can say I'm a little unfortunate.
My personal blogging idea is actually someone who starts "what is this", does not write anything a year, and then one day, when I'm on my way, I am annoyed by the wait for a half hour customer. I have no problem with dolphins. I understand them, the bread is the end result, but sometimes they can be rough.
What will I do on this site?
This site will share more photographs I take, stories of photographs I take, technical details. So do not stay in my life more than some sections will take place.
TÜRKÇESİ:

1991 yılında Kastamonu'da doğdum. Eğitim hayatım ise Ankara'da geçti ve geçmekte. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri, Gazi Üniversitesi Kimya ve Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümlerinde eğitim gördüm.
Beş yıldan fazla süre fotoğraf eğitimi ve fotoğrafçılık yaptım. Kamu yararına çalışan dernek  statüsündeki büyük bir dernekte İleri fotoğrafçılık, Dijital Fotoğraf işleme, Giriş Seviye Fotoğraf(1. Kur Fotoğraf Eğitimi) derslerinde hazır bulundum. Artık fotoğraf eğitimi alanında sadece özel ders vermekteyim.
Uzun süre web ve grafik tasarımcı olarak çalıştım. Kısa bir süre küçük bir spor salonunda fitness hocalığı yaptım.
En sonunda ise orta ölçekli bir işletme sayılabilecek Nakkase Online Alışverişi kurdum. Bir e-ticaret sitesi olan Nakkase Online Alışveriş' de takı modellerinin satışını yapmaktayız. Başlangıç olarak düşündüğüm takı modelleri ürünlerinin yanında farklı ürün gruplarına da yakında yer vermeye başlayacağız veya siz bu yazıyı okurken çoktan başladık.
Lise yıllarımın tamamında ve sonrasında bilgisayar programlamaya yöneldim. C, C++, Java(JSP, JSF), Visual Basic, Visual Basic.Net programlama dillerinin tamamını kitaplardan ve internetten kendi çabamla öğrendim.

Aslında Kimsin Sen?

Aslında kimsin sen diye soracak olursanız ise ben hiç kimseyim. Metro veya otobüste ayağına bastığınız kişiyim. Yani biraz talihsiz biriyim diyebilirim.
Kişisel blog açma fikrine aslında "bu neymiş"  diye başlayan, bir yıl hiç bir şey yazmayan, akabinde bir gün dolmuşta giderken dolmuşçunun yarım saat müşteri beklemesine sinirlenerek yazmaya karar veren biriyim. Dolmuşçularla bir sorunum yok. Onları anlıyorum, ekmek parası sonuçta ama bazen kaba olabiliyorlar.

Bu Sitede Ne Yapacağım?
Bu site daha çok çektiğim fotoğrafları, çektiğim fotoğrafların hikayelerini, teknik ayrıntılarını paylaşacağım. Bununla da kalmayım az çok hayatımdan bazı kesitler de yer alacak.

Yorumlar

Popüler Yayınlar