Monsters and Children(Öcüler ve Çocuklar)There are some lives. Most of the time they live by following a dream call.

Puppies ... Creatures that children are very scared, but never existed ... Those who come out of the darkness. Children are sometimes welcomed as products of imagination. Every child has a bee that actually hides in the darkness of the night. When they grow up, they disappear. Only genuinely smart kids remember when they were young, they used to be kooks.

That's exactly what this picture is about. A disappearance and existence. The other things beside it are simple and helpless without actually ever being.

French philosopher and sociologist Jean Baudrillard says for photography; "Photo is everything that is out of the frame, like a perfect murder." That's why I aim it in this photo. To kill kills in a perfect way. Perfectly...
This photo can tell you a lot. You can find something for yourself. This photo is a photograph that can have many meanings. And besides that, it's something I want to tell you. In this photo, I'm trying to tell you the perfect murder.

First of all, if you want to tell me how the photo is taken. So you will understand my purpose in taking the picture better, and of course the meaning of the picture for me.

What does this photo really do?

The photo was in a show. It's actually a reproduction. That is why I have never exhibited in a show that I have participated as if it were a real reflection of my creativity. I do not even have to say that I have created a frame of photographs that have many subjective and intrinsic meanings for me.

The silhouettes in the photo are made from the card. From black cartons. So there is no light game and nothing like that. After the photo was taken, the contrast was increased by processing it on the computer and the shadows were strengthened. That's actually what photography is.

This photo was shot in wide angle. I can not remember exactly, and I am too lazy to look at the detail, but I can easily say that it is pulled with a focal length of eighteen millimeters.

And I want to tell ...

In front of the photo is a man silhouette front plate with the front panel hands up. Behind the scenes, the children's silhouettes are striking. He seems a little fussy when he lifts his hands up. And right now there is a rush to the children in an uneasy manner. The crowd silhouette group behind the man and just in front of the children is moving towards the children in harmony with this man. These are "kissers" for me. I am photographing them if they are uneasy. As you can imagine, I got them. Everything else is trivial for them now. Once they've entered the picture, they do not get out. I cleaned everything else. It's like a perfect murder ...

Are they the lives of this photo? Yes, life. But you have a reason to keep them alive. I do not want deaths to be that easy. They must suffer first ...

That's exactly what I'm trying to do. To disturb them. To give them pain. That's why I will bring their lasts slow. Do you think the dark area at the top of the photo will protect them? I do not think so ... If I thought they could hide in this dark sky, I caught them. Now they will suffer forever in the square of the photo.

Dear readers, we are the leaders in this summer. In life, this photo frame is filled with the glory of victories and the happiness of the innocent. That's all for now. Goodbye to your next wish to discuss photo sharing. If you share my writing and you do not mind your comments, thank you.TÜRKÇESİ:

Bazı hayatlar vardır. Çoğu zaman düşsel bir çağrıya uyarak yaşarlar hayatlarını.

Öcüler... Çocukların çok korktuğu ama aslında hiç var olmayan yaratıklar... Karanlığın içinden çıkanlar.. Kimi zaman hayal gücünün ürünü olarak karşılarındadır çocukların. Her çocuğun bir öcüsü vardır aslında gece karanlığında saklanan. Büyüyünce kaybolurlar. Sadece gerçekten akıllı çocuklar genç olduklarında eskiden öcüleri olduğunu hatırlar.

İşte bu fotoğraf da tam olarak bunu anlatıyor. Bir kayboluş ve varoluş. Bunun yanındaki diğer şeyler ise aslında hiç var olmamışcasına sade ve çaresiz.

Fransız düşünür ve sosyolog Jean Baudrillard fotoğraf için der ki; "Fotoğraf kadrajın dışındaki her şeyin yok olmasıdır. Tıpkı kusursuz bir cinayet gibi." İşte bu fotoğrafta bunu amaçlarım. Öcüleri kusursuz bir şekilde öldürmeyi. Kusursuzca...
Bu fotoğraf size pek çok şey anlatabilir. Kendinizden bir şey bulabilirsiniz. Bu fotoğraf çok yönlü anlamlar içerebilecek bir fotoğraf. Bunun yanında ise benim anlatmak istediğim bambaşka bir şey. Bu fotoğrafta size kusursuz bir cinayeti anlatmaya çalışıyorum.

Öncelikle fotoğrafın nasıl çekildiğinden biraz bahsedeyim isterseniz. Fotoğrafı çekerken ki amacımı böylelikle daha iyi anlayacaksınızdır ve tabi fotoğrafın benim için anlamını.

Bu Fotoğrafta Gerçekte Ne Var?

Fotoğraf bir sergide çekildi. Aslında bir reproduksiyon yani. Bu yüzden katıldığım hiç bir sergide benim kurguladığım ve yaratıcılığın gerçek bir yansımasıymış gibi sergiletmedim. Bunun yanında benim için öznel ve içsel pek çok anlam taşıyacak şekilde bir fotoğraf karesi oluşturduğumu söylememe gerek bile yok sanırım.

Fotoğraftaki silüetler kartondan yapılma. Siyah kartonlardan. Yani herhangi bir ışık oyunu ve bunun gibi bir şey söz konusu değil. Fotoğraf çekildikten sonra bilgisayarda işlenerek kontras arttırıldı ve gölgeler kuvvetlendirildi. Fotoğraf aslında bundan ibaret yani.

Bu fotoğraf geniş açıyla çekildi. Şuan tam hatırlamıyorum ve ayrıntılara bakmaya da üşeniyorum ancak on sekiz milimetrelik bir odak uzunluğu ile çekildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Ve Anlatmak İstediklerim...

Fotoğrafta ön planda ellerini havaya kaldırmış bir adam silüeti ön planda. Arka tarafta ise çocuk silüetleri gözünüze çarpmıştır. Adam ellerini havaya kaldırırken biraz telaşlı gözüküyor. Ve hemen çocuklara doğru tedirgin bir şekilde koşar hali var. Adamın arkasındaki ve çocukların hemen önündeki kalabalık silüet grubu da bu adama uyumlu şekilde çocuklara doğru ilerliyor. Bunlar benim için "öcüler". Tedirgin olmalarının nedeni ise onları fotoğraflıyor olmam. Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi onları yakaladım. Diğer her şey önemsiz artık onlar için. Fotoğraf karesine bir kere girdiler mi çıkış yok onlar için. Diğer her şeyi temizledim. Tıpkı kusursuz bir cinayet gibi...

Onlar bu fotoğraf karesinde hayattalar mı? Evet hayattalar. Ama onları canlı tutmanın bir nedeni var. Ölümleri bu kadar kolay olsun hiç istemiyorum. Önce acı çekmeliler...

İşte amacım tam olarak bu. Onları rahatsız etmek. Onlara acı vermek. İşte bu yüzden onların sonunu yavaş getireceğim. Fotoğrafın üst bölümünde ki karanlık alan onları koruyacak mı sizce? Pek sanmıyorum... Bu karanlık gök yüzünde saklanabileceklerini düşünseler de onları yakaladım. Artık fotoğrafı karesi içinde sonsuza de acı çekecekler.

Öcüleri bu yazımızda yendik sevgili okurlar. Hayatta bu fotoğraf karesi gibi iyilerin zafer ve masumların mutluluğu ile dolsun. Şimdilik bu kadar. Bir daha ki fotoğraf paylaşımında görüşmek dileği ile hoşça kalın. Yazımı paylaşırsanız ve yorumlarınızı esirgemezseniz müteşekkir olurum.

Yorumlar

Popüler Yayınlar