Gül ve Tomurcuklar Fotoğraf Hikayesi

gül ve tomurcuk fotoğrafı
Gül ve tomurcuklar, içten ve hüzünlü bir sahnenin adı gül ve tomurcuklar. Bir fotoğraf hikayesi. Şaka şaka aslında pek bir hüzün yok. Daha çok geçerken muhteşem bir sahneyi gördüm ve 105 milimetrelik Sigma makro objektifimle bu sahneyi çektim.

Fotoğraf Hikayeleri ve Gerçekler

fotoğraf çekmek insanın aklını gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.
demiştir büyük bir fotoğrafçı. O fotoğrafçıyı siz araştırırsanız aklınızda daha iyi kalacaktır. Ben fotoğrafa hep bu şekilde baktım: bir gerçeğin yansıması olarak. Gerçekten bir parça ve anlam yüklü güçlü bir parça olarak. Bunun yanında fotoğrafın pek çok dalı olduğunu unutmayınız. Bu fotoğraf dalları bu anlattıklarımın dışında kalabilir.Buna örnek olarak kurgu fotoğraf verilebilir.

Kurgu fotoğrafı kısaca açıklarsak; fotoğraf karesinin  özel olarak düzenlendiği ve her türlü kontrolün sağlanabildiği fotoğraf bir kurgu fotoğraftır. Kurgu fotoğrafın tam tersi olarak belgesel fotoğraf gösterilebilir. Belgesel fotoğrafta çok spesifik koşullarda bile fotoğrafçı veya bir başkası fotoğraf çekmek için ortamı veya kişileri düzenlemez.

Ben bu fotoğrafı çekerken ne kurgu ne de belgesel tarzında bir çekim yaptım tabi ki. Bu bir doğa fotoğrafı sayılabilir. Ancak fotoğrafı özel bir doğa parkında veya koruma altındaki bir yerde çekmedim. Bu sadece Gül ve tomurcuklar fotoğrafı olarak kaldı. zaten bu gül ağacı da bir üniversite kampüsünün içerisindeydi. Bir yürüyüş yolunun hemen yanında bulunmaktaydı.Yanımdaki objektifin yapabileceklerine manidardım ve tam olarak ne çekmek istediğimi biliyordum. Sonuç olarak tam olarak istediğim fotoğrafı çektim. Bu fotoğraf hikayesinin kaynağı küçük bir yürüyüş ve bir fotoğrafın türünü belirleme çalışmasından ibaret oldu dolayısıyla. Bu fotoğrafın bana kazandırdığı pek çok şey var. Bunlar birisi yağmurlu havada güzel çiçek fotoğrafı çekiliyor. Evet, çiçek fotoğrafı dedim. Çünkü bu fotoğraf ne kurgu fotoğrafının ne de doğa fotoğrafının özelliklerini gösteriyor. Doğadan bir öge kadrajda olmasına rağmen onun ekildiği alan bir insan düzenlemesinin ürünü. Ayrıca fotoğrafın çekildiği yer tamamen insanların yapmış olduğu bir yerleşim. yani doğa tanımına ve bir doğa fotoğrafının çekildiği koşullara taban tabana zıt. Ancak kurgu fotoğrafı da demek de tam olarak doğru olmaz. Hatta hiç doğru olmaz çünkü direkt insan müdahalesi ve uygun çekim koşullarının sağlanması gibi eylemler de bulunmuyor.

Yani anlayacağınız bu güzel gül ve tomurcuklar fotoğrafı aslında sıradan bir çiçek fotoğrafı. İnsan baktığında güzel bir doğa manzarasıyla yüz yüze kalsa da bunun gerçek hikayesi tam olarak anlattığım gibi.

Gül ve Tomurcuklar Fotoğraf Hikayesine Nereden Bakmak Gerekli?

Bu fotoğraf zor koşullarda çekilmedi. Gerçekten doğada olsam ve muhteşem bir manzara yakalasam işte o zaman takdir edilmeye değerdi. Ancak görndüğünün aksine oldukça güzel bir fotoğraf olmasına rağmen bir çiçek fotoğrafı.

Gül ve tomurcuklar fotoğrafına tüm bunları bilerek baktığınızda hala kendinizden bir şeyler bulabiliyor iseniz o zaman amacıma ulaşmışım ve içiniz de sadece fotoğraf stilimle bir şeyler uyandırmışım demektir. Amacım sadece sizi iyi bir fotoğrafla etkilemek ve "aaaa çok güzel" demenizi sağlamak değil yani. Hiç bir fotoğrafı bunun için çekmedim ve çekmeyi düşünmüyorum. Kurgu fotoğraf dalına giren fotoğraflar çektiğim de dahi içselleştirmeyi ve anlam yükleme işini bir fotoğrafa nasıl daha iyi uygularım düşüncesinde hareket ediyorum. Yani fotoğrafı estetik açıdan güzel ve şaşırtıcı kılmak benim görüşüme göre sadece içselleştirmeyi güçlendirmek adına önemli. Fotoğraflarında tam olarak bunu yapmayı seviyorum. Bu daha çok insanın yapısından gelen bir şeydir düşünüyorum. Oysaki gördüğüm pek çok güzel fotoğraf içerisinde bir anlam ifade etmeyen pek çok fotoğraf vardı. Bunlar teknik olarak kusursuz olsa da anlam bakımından güçsüzdüler.

Bu fotoğraf içinizde bir duygu uyandırdıysa ve kendinize bu fotoğrafa dair anlamlı bir şeyler kabul ettirmiş iseniz lütfen bunu yorum kısmında belirtir. Böylelikle amacıma daha da ulaşmış olurum :)

Yorumlar

Popüler Yayınlar