Thinker's World of Photography(Fotoğrafçının Düşünce Dünyası)


The world of thought of the photographer is wounded. It is surrounded from everywhere. The photographer likes to think. However, it takes more pictures. Because photographs are like mirrors. It reflects the world of thought. This reflection is brilliant. Because a philosophy always has to be celebrated. At least a thought was produced.


Nature photos


Nature photographs are the force of dream. The photographer finds their dreams in nature. A raindrop is his friend. A raindrop can be the most important factor in conveying it to photography. Taking photos is not an art for every photographer. Some nature photographers take photographs to document. These documents can be published in the magazines. These photographers are not artists. Reporter is. News photographer. I'm a photographer. I have aesthetic concerns. Take care not to take the picture beautifully. But my thought is not only aesthetic in my world. I want to reflect a world of thought in my photographs. I photograph with a philosophy.

When I take a photo of nature, I get inspiration from a world of thought. My photographs are both aesthetic and philosophical. This is my photo style. I never thought of it as a modern style. But I never went out of my own system of thinking. This is my life style.

I live in Turkey. A place where there are so many plants. I love drawing flowers in my country because there are too many flowers. There are very beautiful flowers in my country. I want to take a photo of each one. But it is too many, so it is not possible to take photos of all of them. Nevertheless, I will take as many photographs of your flower as possible. This has become my philosophy of life.

flower

I took the photo above. I took this photo in the rain. I remember getting so wet when I took this picture. The rain drops are real. Other photographers are able to get a copy of the rain drops. I do not think it's ethical.

The photo does not lie. When a specialist looks at this photo, he can easily understand that rain drops are real. I did not try to make a realistic impression. This photograph itself is a fact in itself.

Taking a real photo today is extremely difficult. Most of the photos are blacked out by digital games. Once a picture in the dark is never illuminated again. The darkness is permanent.

This is due to economic concerns. There are so many photographers in my country that do such harmful things. They make money for their photos. However, the photo they make is damaging to the photo. He's killing the photo they're doing in the photo. He is not aware of this. Yet it is as beautiful as the photo. It is beautiful by itself. Think of someone who has never seen a photo. See the first photo. It would be very exciting for him. We must approach each photo this way. It's like he's seen a photo for the first time. It is worth taking pictures.

I like to write here and I try to write often. I share my photos with you. That makes me happy. I hope you like the photos I took. Even though I have not taken photographs to be taken, I like to take good pictures like every photographer.

I use two languages on this website. One of my mother tongue is Turkish and the other is Turkish. I use two languages to reach a wider audience. I can write even if it is not a language I know very well in English. Google Translate is also helping me. But I apologize already for the faulty places in my writings.

I will continue to share this photo as I take photographs. From time to time I will only publish English and only Turkish texts. However, in general I will use both English and Turkish. Bye now.
TÜRKÇESİ:

Fotoğrafçının düşünce dünyası yaralıdır. Her yerden kuşatılmıştır. Fotoğrafçı düşünmeyi sever. Ancak daha çok fotoğraf çeker. Çünkü çektiği fotoğraflar bir ayna gibidir. Düşünce dünyasını yansıtır. Bu yansıma parlaktır. Çünkü bir felsefe her zaman kutlanması gerekir. En azıdan bir düşünce üretilmiştir.

Doğa Fotoğrafları

Doğa fotoğrafları düş gücünün zorlamasıdır. Fotoğrafçı düşlediklerini doğada bulur. Bir yağmur damlası onun arkadaşıdır. Bir yağmur damlası onu fotoğraf çekmeye ileten en önemli unsur olabilir. Fotoğraf çekmek her fotoğrafçı için sanat değildir. Bazı doğa fotoğrafçıları belgelemek için fotoğraf çeker. Bu belgeler dergilerde yayınlanabilir. Bu fotoğrafçılar sanatçı değildir. Muhabirdir. haber fotoğrafçısıdır. Ben bir fotoğraf sanatçısıyım. Estetik kaygılarım var. Fotoğrafı güzel çekmeye özen gösteririm. Ancak benim düşünce dünyamda sadece estetik yoktur. Ben fotoğraflarımda bir düşünce dünyasını yansıtmak isterim. Bir felsefe ile fotoğraf çekerim.

Bir doğa fotoğrafını çekerken de bir düşünce dünyasından ilham alırım. Fotoğraflarım hem estetik hem de felsefe barındırır. Bu benim fotoğraf tarzım. Modern bir tarz olarak hiç düşünmedim. Ancak kendi düşünce sistemimin dışına da hiç çıkmadım. Bu benim hayat tarzım.

Türkiye'de yaşıyorum. Pek çok bitkinin olduğu bir yer. Çiçekleri çekmeyi ülkemde fazla çiçek olduğu için seviyorum. Ülkemde çok güzel çiçekler var. Her birinin fotoğrafını çekmek istiyorum. Ancak çok fazlalar ve bu yüzden hepsinin fotoğrafını çekmem mümkün değil. Yine de elimden geldiğince çok çiçeğin fotoğrafını çekeceğim. Bu benim hayat felsefem haline geldi.

flower

Yukarıdaki fotoğrafı ben çektim. Bu fotoğrafı yağmurda çektim. Bu fotoğrafı çekerken çok ıslandığımı hatırlıyorum. Yağmur damlaları gerçek. Başka fotoğrafçılar yağmur damlalarının sahtesini elde edebiliyorlar. Bu bence etik bir davranış değil.

Fotoğraf yalan söylemez. Uzman biri bu fotoğrafa baktığında yağmur damlalarının gerçek olduğunu rahatlıkla anlayabilir. Gerçekçi bir etki bırakmak için uğraşmadım. Bu fotoğrafın kendisi başlı başına bir gerçek.

Günümüzde gerçek bir fotoğraf çekmek son derece zor. Fotoğrafların çoğu dijital oyunlarla karalanıyor. Bir kere karanlıkta kalan bir fotoğraf bir daha asla aydınlanmaz. Karanlık kalıcıdır.

Bu ekonomik kaygılardan kaynaklanmaktadır. Benim ülkemde bu tür zararlı işler yapan çok fotoğrafçı var. Fotoğraflara yaptıkları kendilerine para kazandırıyor. Ancak fotoğrafa yaptıkları fotoğrafa zarar veriyor. Fotoğrafa yaptıkları fotoğrafı öldürüyor. Bunun farkında değiller. Oysa ki fotoğraf olduğu gibi güzel. Kendiliğinden güzel. Hiç fotoğraf görmemiş birini düşünün. İlk kez fotoğraf görsün. Bu onun için çok heyecan verici olurdu. Biz de her fotoğrafa bu şekilde yaklaşmalıyız. Sanki ilk kez bir fotoğraf görmüşüz gibi. Bu fotoğraf çekmeyi değerli kılacaktır.

Burada yazı yazmayı seviyorum ve sık sık yazmaya çalışıyorum. Fotoğraflarımı sizlerle paylaşıyorum. Bu beni mutlu ediyor. Umarım çektiğim fotoğrafları beğenirsiniz. Çektiğim fotoğrafları beğenilmesi için çekmemiş olsam da her fotoğrafçı gibi ben de beğenilen fotoğraflar çekmek istiyorum.

Bu web sitesinde iki tane dil kullanıyorum. Biri ana dilim olan Türkçe diğeri de İngilizce. Daha geniş bir kitleye ulaşmak için iki dil kullanıyorum. İngilizce çok iyi bildiğim bir dil olmasa da yazabiliyorum. Google Translate bana yardım da ediyor. Ancak yazılarımdaki kusurlu yerler için şimdiden özür dilerim.

Fotoğraf çektikçe bu web sitesinde paylaşmaya devam edeceğim. Zaman zaman sadece İngilizce ve sadece Türkçe yazılar yayınlayacağım. Ancak yazılarımın genelinde hem İngilizce hem de Türkçe kullanacağım. Şimdilik hoşça kalın.

Yorumlar

Popüler Yayınlar