Siyah Beyaz Tekneler Fotoğraf Hikayesi
İnsanın uzaklaşmak istediği anlar vardır. Bu fotoğraf aslında o anlardan birine için çekildi. Teknelerin her an suya açılmak istemiş gibi havaları da bu duyguyu güçlendirdi. Fotoğrafın içerisinden geçen halatlar fotoğrafa duygu yönünden bir şey katmasa da teknik bakımdan bir özveri sağlıyor. Siyah beyaz tekneler o halatların yalayışıyla daha hareketli.

Siyah Beyaz Tekneler Fotoğrafının Özeti

Siyah beyaz bir fotoğrafta her zaman duygu hakimdir. Estetik hatlardan çok çağrışımsal düşünceler ve anlamlar harekete geçirilmeye çalışılır. Ben de bu fotoğraf da bunu yapmaya gayret gösterdim. Akabinde halatların en yakın olan teknenin hemen dibinde olmasının bir nedeni var. Bu özellikle yaptığım bir şey. Bu fotoğraf karesini ilk fark ettiğimde halatlar teknelerin üzerine bindirme yapıyordu. Yani tekneler halatların arkasında kalıyordu. Bu teknik açıdan istenmeyen bir durumdur ve bindirme olarak adlandırılır. Bu andan güzel bir fotoğraf karesi çıkacağını anladığımda bir kaç adım sağa kayarak halatlar ile tekneleri birbirlerine göre doğru konumlara soktum fotoğrafı öyle çektim.


Fotoğrafın uzak köşesinde kadraja giren güneş ışığının vurduğu çocuksa fotoğrafı daha da güzel yaptı. Çünkü fotoğrafta insan her zaman önemli olmuştur. Her şeyden önce fotoğrafa bakan kişi kendinden bir takım şeyler bulabilir ve bu da fotoğraf daha güzel ve ilgi çekici yapar. İyi bir fotoğraf bu tür özelliklerin harmanlanmasından oluşur. Benim için bir fotoğraf asla sadece teknik özelliklerinin mükemmel oluşu veya asla muhteşem bir duygunun yansıması olarak var olmaz. Mutlaka bu ikisinin bütünü olmalı olmalıdır.

Daha önce iyi bir fotoğrafın hem teknik hem de anlamsal açıdan nasıl bütünleştiğini önceki yazılarımdan Arada Kalmışlık Fotoğraf Hikayesi bu konuda pek çok fikir yürüttüğüm bir yazımdır. Eğer fotoğrafa benim baktığım açıdan bakmak isterseniz okumanızı öneririm.

Siyah Beyaz Tekneler Fotoğrafını Teknik Bakımdan Yorumlayalım

Her şeyden önce fotoğrafın tümü gayet net. Fotoğrafta arka tarafın da net olması için diyafram kısılmış(yani diyafram değeri yükseltilmiş) bu fotoğrafa duygu yönünden destekleyici ögelerin dahil olmasını sağlamış. Az önce yukarıda bahsettiğim teknik ve anlam bakımından bir harmanlama.

Dağların görünmesi oldukça ilgi çekii olmuş ve bakılabilirliği de arttırmış. Ancak asıl fotoğrafa baktıran halatlar olmuş. Halatların diyagonalden uzanan geçişi teknik bakımdan oldukça güçlü bir fotoğraf ortaya çıkarmış.

Fotoğraf nasıl daha güzel olurdu? diye soracak olursanız. Fotoğrafta düşük bir ISO değeri kullanılmış. Eğer yüksek bir ISO değeri kullanılsaydı fotoğrafta gürültü dediğimiz küçük noktalar görünecekti. Özellikle stüdyo fotoğrafların hiç istenmeyen ve çok büyük bir teknik aksaklık olarak görünen gürültü belgesel tarzda çekilen fotoğraflarda dramatik etkiyi güçlendirir. Ben de bu fotoğrafta keşke gürültü olsaydı demeden edemiyorum. Çünkü bu fotoğraftaki duygulu oldukça güçlendirecekti.

Evet, şimdilik bu kadar. Siyah beyaz tekneleri umarım beğenmişsinizdir ve ilginizi çekmiştir. Yazımı paylaşırsanız ve beğenirseniz çok sevinir. Şimdilik hoşça kalın. Sevgiler...Yorumlar

Popüler Yayınlar